Eryap Grup | Lider Markaların Üreticisi... > İK > Eryap İK'dan Tavsiyeler

Eryap İK'dan Tavsiyeler

Değerli arkadaşlar,

Eryap A.Ş.’nin misyonu, istihdamı artırmak ve ülkemizin sürdürebilir kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Bu sebeple, vatandaşlarımızın gerekli yetkinliklere sahip, sorgulayan, gelişim için çaba gösteren insanlar olması için hem kendi personelimize hem de şirketimizin dışındaki insan kaynağına yol göstermeye çalışmaktayız. Bu bağlamda aşağıdaki konularda tavsiyelerimizi iletmek istiyoruz..

Özgeçmiş hazırlama

Özgeçmiş, yüz yüze gelmeden işverene kendinizi anlattığınız araçtır. Kendinizi en iyi biçimde anlatabilmeniz, işverenin ihtiyacını da o 1-2 sayfalık yazıda bulabiliyor olması gerekir. Burada ilk dikkat edilmesi gereken nokta, bu yazının çok özenli hazırlanması gerektiğidir. Sonuçta hayatınızı etkileyen bir sunum yapıyorsunuz. Bunun özensiz yapılması, imla hataları vb. işverene kendisinin verdiği işleri de nasıl yapacağınız hakkında fikir verir.

Özgeçmiş ile ilgili, internette sorgulama yaptığınızda binlerce yazı bulabilirsiniz. Bunun resmi alanlarda kullanılan formatları olduğu gibi (Europass CV formatı bakınız adres linki http://europass.cedefop.europa.eu/europass/home/hornav/Downloads/EuropassCV/CVTemplate.csp aslında en iyi format, sizin güçlü taraflarınızı vurgulayan ve işveren tarafından fark edilmenizi sağlayacak formattır. Örneğin yeni mezun biri okulunu, takım çalışmasını gösteren faaliyetleri ve/veya gelişime ve öğrenmeye açık olduğunu gösteren unsurları vurgulayabilir. Önemli deneyimleri olan biri ise, bunları vurgulamalıdır. Çalıştığınız pozisyonlar, yaptığınız işler, katkılarınız ve başarılarınız, önemli deneyimler gibi detaylarla yazılmalıdır.

Görüşmeler

Görüşmelerde kendiniz gibi olun. Kendinizi işverenin istediği şekilde gösterdiğinizde belki işi alırsınız ama çalıştığınız sürece rol yapmak zorunda kalırsınız. Bu da sizi mutsuz edecektir. Kendiniz olduğunda ise işveren sizi beğenmeyecektir. Bu yüzden kendinize uygun işi almaya çalışın.

Görüşmelerde işi almamanın dünyanın sonu olmadığını düşünün, bu sizi rahatlatacak, kendinize güven getirecektir. Bunun sonucunda muhtemelen karşınızdakini etkilersiniz. Kıyafetlerinizde çok formal olmak zorunda değilsiniz ancak düzgün ve temiz olması önemlidir. Randevularınızın saatine mutlaka uyun. Trafik vs. gibi etkenleri düşünüp tedbirinizi alın. Görüşmecilerin her zaman işin uzmanı olmayabileceğini düşünün, kendinizi anlatabilecek bilgileri aktarmanın fırsatlarını oluşturun. Doldurulması gereken pozisyon için hangi yanlarınızın değer katabileceğini gösterin. Sizi rahatsız edebilecek detaylarla karşılaşabilirsiniz. Bunu direk yansıtmayın. Haklı da olsanız kimse hatalarının vurgulanmasından hoşlanmaz. İşe alımcı yeterli profesyonellikte değilse, bundan etkilenebilir.

Ücret talepleri

İlk görüşmelerde ücret bilgisini genelde vermezler. Ancak sizinle başka görüşmeler yapıp yapmayacaklarını öğrenmek açısından, skalanızı öğrenmek isteyeceklerdir. Geniş bir aralık vermeniz çok uygun değil. Eğer başvurduğunuz çok kurumsal bir şirket ise ücret skalalarına uyum sağlayacağını belirtmeniz ilk etapta yetebilir. Zaten onlar bunun dışına çıkmayacaktır. Ama son görüşmede mutlaka ücret bilginizi öğrenin ki, sonrasında hayal kırıklığı yaşamayın. Kurumsal olmayan şirketlerde ise kişiyi beğenirlerse çok farklı bir aralıkta ücret verebilirler. Bunun için gerçekte sizi ne tatmin edecekse bu rakamı belirtin. Tabii mantıklı olmak kaydıyla.